خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قطع پرواز‌های هوايی درغور باعث نگرانی مردم اين ولايت شده‌است

قطع پرواز‌های هوايی درغور باعث نگرانی مردم اين ولايت شده‌است

Mar 19, 2018 - 11:08

فيروزکوه(پژواک،٢٨حوت ٩٦):شهروندان غور از قطع شدن پروازهاى يگانه شرکت هوايى در اين ولايت شکايت دارند و می‎گويند که به دليل وضعيت نا مناسب امنيتی نمى توانند از راه هاى زمينى سفر نمايد بناء با قطع شدن پروازها به مشکلات زياد مواجه شده‎اند.

ولايت غور که يکی از ولايت ‌های مرکزی کشور است، تجاران و کارمندان ادارات دولتی و باشنده های اين ولايت از مسير های زمينی از طرف غرب به ولايت هرات و از آنجا به ولايت کابل سفر مى کنند، اما نا امنی، طولانی بودن و خرابی شاهراه‎ ها برای رفت و آمد به ويژه کارمندان دولت مشکل آفرين است، به همين دليل بيشتر شان از پرواز‌های هوايى استفاده می‌کنند.

در ولايت غور تنها شرکت هوايی کام اير پرواز های هوايی داشت اما پس از آن‎که مهاجمان مسلح بر هوتل انترکانتنينتال در کابل حمله کردند و در آن رويداد چندين پيلوت و خدمه شرکت کام اير کشته شدند، اين شرکت هوايی پروازهايش  را در چندين ولايت که غور نيز در جمع آن می‎باشد قطع نمود.

شهروندان غور از قطع شدن پروازها در اين ولايت شکايت دارند و می‎گويند که با قطع شدن اين پروزها به مشکلات زياد مواجه شده‎اند و به دليل وضعيت نا مناسب امنيتی قادر به سفر کردن از راه زمين نيستند.

دوتن از باشنده های ولايت غور به آژانس خبری پژواک چنين مى گويند

:" نجيب الله نظری هستم يکی از باشند های ولايت غور، پروازهای هوايی يک سهولت بود برای ما چون ما نمى توانيم از راه های زمينی به کابل و هرات سفر کنيم چون راه ها نا امن است و خراب است."

صفی الله باشنده شهر فيروزکوه مى گويد،بيش از يکماه مى شودکه پروازها به اين ولايت  قطع شده و مردم با مشکلات زياد مواجه هستند، مريض هاى عاجل خود را نمى توانند به ولايات ديگر انتقال دهند چون راه هاى زمينى ناامن است و اميداست که دوباره پروازها شروع شود.

کرام الدين رضا زاده نماينده مردم غور در ولسی جرگه نيز از متوقف شدن پرواز های ملکی به اين ولايت اظهار نگرانی کرد و گفت که بعد از حمله مخالفين مسلح دولت برهوتل انتر کانتيننتال و کشته شدن چندين کارمند شرکت هوايى کام اير، پرواز های اين شرکت به غور متوقف شده و مردم با مشکل دست و پنجه نرم می کنند .

او می گويد که مقام هاى محلی به دليل مشکلات امنيتی نمی توانند از طريق زمين به غور بروند و از آنجا به مرکز بيايند که اين کار سبب ايجاد مشکلات شده است .

وی از اداره مستقل هوانوردی خواست تا هر چه عاجل برای آغاز دوباره پرواز های ملکی به غور اقدام نمايد تا مشکلات کسانی که نمی توانند از طريق زمين رفت و آمد داشته باشند، حل شود .

ازسوى هم بازجويى مسافرين ازسوى طالبان در مسيرغور_هرات نگرانى ها را بيشترساخته است.

به گفته  راننده هاى  موتر های مسافر بری، مخالفان مسلح در اين مسير برگه های را به آنان ميدهند که بالايش نوشته است 'امارت اسلامی افغانستان، کميسيون اقتصادی طالبان ولايت غور' ، و دراين مسير از مسافرين بازجويی مى شود که در کجا زندگی و کار مى کنند.

نصير احمد هراتی يک تن از راننده هاى مسير هرات _غور مى گويد:" طالب ها به ای مسير پوسته دارند از ما پول مى گيرند و برگه ميتن و از مسافرين پرسان مى کنند کجا زندگی مى کنند و چی کار دارند اگه کار مند دولت باشند يا سرباز پايان مى کنند مى برند باخود."

کارمندان ادارات دولتى غور نيز از اين ناحيه با مشکل مواجه شدند و آنان مى گويند که بارها از مرکز کشور برای کارهای رسمی خواسته شده اند اما نتوانسته اند که از مسير های زمينی سفر نمايند.

عبدالتواب تائب رييس زراعت ولايت غور مى گويد: "بارها به ورکشاپ ها،کارهای رسمی و قرار داد ها به وزارت مارا دعوت و خواستند، امابخاطريکه مسير ما نا امن است رفته نتوانستيم و کارها ماهمه پس مانده به همين خاطر."

در همين حال غلام ناصر خاضع والی غور می گويد که وی از يک ماه اينسو به دليل عدم پرواز ها نتوانسته است تا به وظيفه اش حاضر شود و دراين مدت در کابل و هرات بوده است.

خاضع می گويد که در ديدار هايش با رييس شرکت هوايى افق شرق درکابل، گفته اند که به زودی پرواز های اين شرکت در غور آغاز خواهد شد و ازسوى هم اين مشکل را با رييس جمهور محمد اشرف غنى نيز شريک ساخته شده است.

اما فضل احمد عزيزی نماينده شرکت کام اير در غور در مورد دليل قطع پرواز‌ها به اين ولايت به آژانس خبری پژواک گفت که بعد از تاريخ ۲۱ جنوری سال جاری که حمله بر هوتل انترکانتيننتال صورت گرفت، چون پيلوت‌ها و خدمه ‌های پروازهای غور در اين هوتل بود و باش داشتندو تعدادشان کشته و زخمى شدند به همين دليل اين پروازها قطع شده‌است.

موصوف افزودکه پرواز ها به ولايات ديگر به شکل عادى جريان و تنها پرواز‌های ولايت‌های غور، بدخشان، باميان و فراه قطع شده که اين پرواز‌ها توسط طياره‌های کوچک شرکت اوکراينی انجام می‌شد.

منبع خاطرنشان کرده که بند شدن اين پروازها تأثيرات زيادی داشته، چون بيشتر مسافران ما کارمندان ادارات دولتی و مؤسسات هستند که هنوز هم به ما مراجعه می‌کنند و درخواست فعال شدن پروازها را دارند.

 اما موصوف علاوه کردکه تاکنون در مورد آغاز دوباره پرواز هاى شرکت کام اير به ولايت غور تصميم گرفته نشده است و روشن نيست که چه زمانى دوباره آغازخواهدشد.