خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"سال ۱۳۹۶ خونین ترین سال برای جامعه رسانه ای افغانستان بود"

"سال ۱۳۹۶ خونین ترین سال برای جامعه رسانه ای افغانستان بود"

Mar 19, 2018 - 15:46

کابل(پژواک، ۲۸حوت۹۶): مرکز خبرنگاران افغانستان، اعلام کرد که سال ۱۳۹۶ با ۲۱ کشته و ۵۷ زخمی، خونین ترین سال تا اکنون برای جامعه رسانه ای کشور بوده است.

این موضوع امروز در مراسمی که به گرامی داشت از روز خبرنگار(۲۷ حوت) با حضور مقام های دولتی و نمایندگان جامعه رسانه ای در کابل برگزار شده بود، بیان شد.

احمد قريشی، رئیس اجرايی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" در ۱۲ ماه گذشته  ۱۶۱ قضیه خشونت، توهین و تهدیـد، فشار و ارعاب خبرنگاران و یا حمله و اعمال تخریب کارانه علیه تاسیسات رسانه‌ ای را در ولایات مختلف به ثبت رسیده است که شامل قضایای کشته شدن کارمندان رسانه ای نیز می شود."

وی افزود:" در سال ۱۳۹۶، ۲۱ خبرنگار و کارمند رسانه ای در رویدادهای تروریستی در کشور کشته شده اند و افزون برآن ۵۷ تن دیگر نیز در این مدت زخمی شده اند که نسبت به ۹۵ مورد خشونت از جمله هفت کشته در سال ۱۳۹۵، افزایش بی سابقه ای را نشان می دهد."

رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران خاطر نشان کرد که عامل ۱۶ مورد از ۲۱ مورد مرگ خبرنگاران و کارمندان رسانه ای، داعش و عامل پنج مورد نیز طالبان بوده ویا قلمداد شده اند و از زخمی ها، ۴۱ تن در حمله و یا رویدادهای تروریستی انجام شده ازسوی داعش، ۱۳ مورد از سوی طالبان و سه مورد نیز در فعالیت های تروریستی طالبان زخمی شده اند.

به گفته وی، تمام ۲۳ مورد توهین و تحقیر خبرنگاران از سوی حکومت به ویژه محافظان ریاست جمهوری(پی پی اس) صورت گرفته است و از ۱۸ مورد تهدید، ۱۰ مورد آن توسط نیروهای امنیتی به ویژه پولیس، شش مورد از سوی طالبان و دو مورد از سوی افراد ناشاس و با حریق ساختمان های رادیویی انجام شده است.

موصوف خاطر نشان کرد که از ۱۵ قضیه بازداشت خبرنگاران، شش مورد از سوی مقام های دولتی، سه مورد از سوی امنیت ملی، دو قضیه از سوی پولیس، دو قضیه از سوی اردوی ملی و دو قضیه نیز از سوی نهاهای غیر دولتی صورت گرفته است.

رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی از ادامه این وضعیت در کشور گفت که میزان بالای خشونت و بدرفتاری و تهدید با خبرنگاران مایه نگرانی جدی است و حکومت باید در راستای پایان دادن به فرهنگ معافیت از مجازات کشور و حمایت از رسانه های آزاد گام های جدی بردارد.

سیدآقا حسین فاضل سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ با ابراز خرسندی از گرامی داشت روز خبرنگار و قدردانی از تلاش های این قشر، گفت که جنگ و نا امنی عامل اصلی خشونت های جاری علیه خبرنگاران است.

 به گفته وی، رسانه ها در افغانستان در بیشتر از یک و نیم دهه اخیر به خوبی رشد کرده اند و فعالیت آنها نیز نظر کیفی قناعت بخش است.

سانچارکی افزود:" حکومت متعهد است به قضایای خشونت رسیدگی و از خبرنگاران و رسانه ها حمایت کند؛ بررسی حدود یک هزار قضیه از سوی کمیته مشترک امنیت و مصونیت خبرنگاران و رسانه  نشان دهنده توجه جدی به این وضعیت است."

تلاش برای معاف شدن جرایم مالیاتی رسانه ها از اقدام هایی است که به گفته سانچارکی از سوی حکومت در راستای حمایت از رسانه ها صورت گرفته است و تلاش می شود تسهیلاتی در زمینه برق ارزان برای آنان در نظر گرفته شود.

براى اطلاع ازجزييات گزارش سالانه به اين نشانى مراجعه کنيد .