خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناتو: موجودیت دولت قوی برای حل مشکلات کنونی افغانستان لازم است

ناتو: موجودیت دولت قوی برای حل مشکلات کنونی افغانستان لازم است

Mar 18, 2018 - 18:34

کابل(پژواک،۲۷حوت۹۶): سفیر و نمایندۀ ملکی ناتو می گوید که حل مشکلات کنونی افغانستان، نیاز به یک دولت قوی دارد و بدون آن تامین امنیت اطمينانی امکان پذیر نمی باشد.

این سخنان را کرنیلوز زمیرمان نمایندۀ ملکی سازمان ناتو در افغانستان، در مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک بیان کرده است.

وی از۲۰۱۳ تا۲۰۱۵میلادی، به حیث جنرال قونسل آلمان در شهر مزار شریف ایفای وظیفه نموده و از۲۰۱۷ به اینسو، به صفت سفیر و نمایندۀ ملکی ناتو در افغانستان کار می کند.

وی در مورد فعالیتهای حکومت وحدت ملی گفت: "من ایجاد این حکومت را از نزدیک مشاهده کردم و فعالیت های آنرا به صفت نمایندۀ ملکی پیگری می کنم، در کشور ما نیز برای مدت طولانی همچو حکومت وجود داشت."

به گفتۀ وی، آنها تجربه های گستردۀ حکومت مشترک و وحدت ملی را دارند، سیاسیون در کشورش به یک دیگر احترام دارند.

نمایندۀ ملکی ناتو از کارهای مشترک رئیس جمهور غنی و داکتر عبدالله که از سه سال به اینسو انجام می دهند، ستایش کرد.

به گفتۀ وی، در حکومت وحدت ملی به تمام اقوام و اقلیت ها سهم داده شده و یک حکومت فراگیر را ایجاد کرده است.

نمایندۀ ملگی ناتو ، در مورد مشکلات داخلی در افغانستان، در پاسخ به یک پرسش گفت که حل مشکلات کنونی افغانستان، نیاز به موجودیت یک دولت قوی و نیرومند دارد.

وی افزود: "بدون یک دولت قوی، ایجاد یک حکومت قانونی و امنیت مطئن  نا ممکن است."

وی ابراز امیدواری نمود که حکومت وحدت ملی افغانستان، برای خوبی های تمام افغانها و عملی نمودن قانون به اقدامات شان ادامه دهد.

وی افزود، افغانستان با ثبات به نفع تمام افغانها و تمام منطقۀ و در مجموع به نفع امنیت و ثبات ناتو می باشد.

نمایندۀ ملکی ناتو در پاسخ به یک پرسش در مورد اصلاحات حکومت وحدت ملی گفت که در هر بخش اصلاحات قابل توجه ایجاد شده است.

وی افزود به خصوص در بخش اقتصاد اصلاحات قابل توجه به میان آمده و ایجاد کمیسیون تدارکات نمونۀ زندۀ آن است.

همچنان زمیرمان گفته است که در مورد مبارزه علیه فساد نیز اقدامات جدی آغاز شده، یک مرکز عدلی و قضایی در برابر فساد ایجاد شده و تا اکنون شمار زیادی از مقامات ملکی و نظامی را محاکمه کرده است.

به گفتۀ وی، ناتو می خواهد که در تمام سکتور ها اصلاحات تطبیق شود، به کادرهای فعال و جوان فرصت کار داده شود.

وی افزود: "صلح در زمانی ممکن شده می تواند که حکومت در هر بخش خدمات بهتر ارائه دهد."

وی گفت که ناتو پابند تعهدات خود با افغانستان می باشد؛ اما از حکومت افغانستان می خواهد که به عملی شدن تعهدات خود در مورد اصلاحات ادامه دهد.

وی در پاسخ به یک پرسش در مورد انتخابات آینده گفت برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری افغانستان در زمان معین، برای ثبات و دیموکراسی افغانستان لازم است.

زمیرمان گفت که انتخابات افغانستان برای تعهدات جامعۀ جهانی مهم است، حکومت افغانستان برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه تعهد کرده و این تعهد در قطعنامۀ اجلاس سران وارسا نیز آمده است.

موصوف در پاسخ به يک پرسش در مورد قضيۀ ولايت بلخ گفت که افغانستان، يک کشور مستقل است و آنها در اين مورد چيزى گفته نمى توانند.

اما موصوف ابراز اميدوارى نمود که حکومت و تمامى جوانب سياسى، بايد در پرته قانون افغانستان يک راه حل به اين قضيه جستجو نمايند.

او افزود: "از ١٦ سال گذشته بدينسو مى بينم که رهبران سياسى افغانستان براى حل همچو منازعات راه حل هاى خوب پيدا کرده اند."

موصوف در مورد موقف ترمپ رييس جمهور امريکا که از مذاکرات صلح با طالبان انکار کرده بود، گفت که موصوف اين موقف را پس از حملات خونين کابل گرفته بود.

اما موصوف افزود که ساير مقامات امريکا و اخيرا اليس ويلز معين وزارت امور خارجۀ آن کشور تصريح کرده که دروازه ها به روى صلح باز است، ناتو نيز به تلاش هاى خود براى صلح ادامه مى دهد.

موصوف از پيشنهاد رييس جمهور غنى در کنفرانس دوم پروسۀ کابل نيز ستايش نمود.

زميرمان گفت: " افغانستان يک چانس تاريخى دارد که به صلح برسد، اکنون به طالبان ارتباط دارد که به پيشنهاد رييس جمهور افغانستان پاسخ دهند."

به گفتۀ موصوف، ناتو و متحدينش هميشه بر حل سياسى منازعۀ افغانستان تاکيد کرده و طالبان بايد بدانند که در ميدان جنگ موفق نخواهند شد؛ ازهمينرو بايد راه صلح را پيش گيرند.

نمايندۀ ملکى ناتو گفت که آنها نيز به حمايت خود از پروسۀ صلح افغانستان به رهبرى افغان ها ادامه مى دهند و حکومت افغانستان نيز بايد به تلاش هاى خود در مورد صلح ادامه دهد.

موصوف افزود که در سال ٢٠١٨ ميلادى نيز چالش هاى امنيتى وجود خواهد داشت، در جنورى نيز حملات خونين انجام شده است؛ اما اين، به اين معنى نيست که طالبان برنده است، آنها در تصرف کدام ولايت يا ولسوالى نيز موفق نشده اند.

زميرمان افزود که ناتو به آموزش، همکارى و حمايت مالى نيروهاى ملى افغان ادامه مى دهد.

موصوف در پاسخ به يک پرسش در مورد روابط افغانستان و پاکستان گفت که تمامى همسايه هاى افغانستان به شمول پاکستان بايد از پروسۀ صلح حمايت کنند؛ چرا که صلح افغانستان به نفع پاکستان نيز است.

او افزود که حکومت افغانستان در جريان کنفرانس دوم پروسه کابل تصريح کرد که خواهان مذاکرات سازنده با پاکستان است و ناتو از همچو تلاش هاى حکومت افغانستان حمايت مى کند.

اما او گفت: "جادۀ يک طرفه نيست، پاکستان بايد در اين راستا همکارى و تلاش کند، جاى خوشى است که پاکستان از پيشنهاد صلح رييس جمهور افغانستان استقبال کرده است."

زميرمان در مورد ماموريت جارى ناتو در افغانستان گفت که اين ماموريت، به اساس خواست حکومت و رهبران افغانستان آغاز شده و اين ماموريت، تا آموزش کامل و بهتر نيروهاى افغان ادامه خواهد داشت.

به گفتۀ او، تا زمانى که حکومت افغانستان خواهان ادامه اين ماموريت باشد، ادامه مى دهد و تاريخ پايان ندارد. اما موصوف افزود: "اين به معناى آن نيست که ماموريت ما  رامحدودتر مى سازد."

نمايندۀ ملکى ناتو در پيام خود به افغان ها گفت که نيروهاى افغان، روز تا روز تقويه ميشوند و به کارهاى خود متعهد هستند.

او افزود که دستاوردهاى نيروهاى افغان، روز تا روز بيشتر ميشود و افغان ها بايد از نيروهاى ملى خود شديداً حمايت نمايند.