خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار تطبيق پنج پروژۀ بزرگ زراعتى در جوزجان آغاز گرديد

کار تطبيق پنج پروژۀ بزرگ زراعتى در جوزجان آغاز گرديد

Jan 22, 2018 - 16:49

شبرغان (پژواک، ۲ دلو ۹۶): مسوولان محلى مى گويند که کار تطبيق پنج پروژۀ مالداری و زراعتی به ارزش ۴۲ ميليون افغانی، در ولايت جوزجان آغاز شد.

اين پروژه ها  شامل ايجاد ۵۰۰ جريب باغ  جديد به شکل فنی و معياری، توزيع ۵۰۰  قطعه مرغ برای خانواده بی بضاعت، افتتاح ۳۰ باب کشمش خانه، ۱۰ ذخيره آب و ايجاد ۱۰۰ گلخانه (سبزخانه) پلاستيکی برای زنان مى باشد. اين پنج پروژه ۴۲ ميليون افغانی هزينه می بردارد که پول آن از طرف بانک جهانی پرداخت می گردد.

فهيم جباری رئيس پروژه مالداری و زارعتی وزارت زراعت در زون شمال کشور، هدف از اين پروژه ها را رشد باغداری، زراعتی، پرورش مرغداری، تامين آب زراعتی برای زارعين عنوان کرده گفت  تلاش می شود که از طريق اين پروژه ها اقتصاد دهاقين رشد داده شود.

وی افزود: "ما می خواهيم مسايل زراعتی را در ولايت جوزجان از حيث کميت و کيفيت به خودکفايی برسانيم و بعداً دهاقين ما بتوانند در قسمت صادرات محصولات زراعتی نيز فعاليت داشته باشند، کشور ما يک کشور وارداتی است و تلاش ما برآن است تا آهسته آهسته زمينه را برای رشد مسايل زراعتی آماده سازيم؛ تا از اين بابت حلال مشکلات جامعه خود باشيم."

محمد رحمان ارغنديوال رئيس اداره زراعت، آبياری و مالداری جوزجان گفت: "ما می خواهيم از طريق اين پروژه ها در سال روان در زندگی زارعين اين ولايت تغييرات مثبتی بياريم و تاکنون حدود ۶۰۰ زن در بخش باغداری و تربيه و پرورش مرغداری مصروف کار شده اند."

وی گفت که در مرکز و برخی قرا و قصبات ولسوالی های اين ولايت، برای يکصد زن تونل های پلاستيکی توزيع شده و آنان عملاً مصروف کار کشت سبزيجات اند.

ارغنديوال گفت که برای ۲۵۰ زن در شهر شبرغان و بر ۲۵۰ زن ديگر در ولسوالی خواجه دوکوه، مرغ با تمام تجهيزات لازمه پرورش آن توزيع گرديده است .

او علاوه نمود: "ارزش مالی اين مرغ ها که برای هر زن ۳۰ قطعه در نظر گرفته شده، جمع بسته مکمل پرورش آن ۶۰۰ دالر امريکايی را احتوا می کند که در قسمت آوردن تغييرات مثبت در امور اقتصادی زندگی اين زنان فوق العاده نقش خواهد داشت."

ريس زراعت اين ولايت گفت که در بخش تربيه پرورش باغ های پسته و تبديل انگور به کشمش نيز کارهای مثبتی صورت گرفته و دهاقين از آن مستفيد گرديده اند .

قطبيه زنی که از طريق فروش سبزيجات تامين معيشت می کند گفت: "در گذشته وقتی در عدم موجوديت تونل ها سبزيجات را کشت می کردم، اکثراً آن را يخ ميزد؛ ولی اکنون می توانيم به سادگی در زير اين تونل ها کشت کنيم؛ بدون آنکه به آن آسيب برسد."

وی، فروش محصولات شان را در زمستان فرصت مناسب عنوان کرده گفت که در زمستان نيز به سادگی می تواند به داخل تونل ها سبزيجات را کشت کند و از فروش آن مفاد به دست  آورد.

موصوف گفت: "قبل از آنکه کار کشت و زراعت را بياموزم بدرستی نمی توانستم از کشت سبزيجات مفاد به دست بيارم، ولی اکنون تغييرات بزرگ در اقتصاد ما به وجود آمده است."

مينا يکتن از باشندگان قريه بابه علی که مصروف تربيه و پرورش مرغ است گفت که ۲۰ روز قبل ۳۰ قطعه مرغ با تمام لوازم کاری برايش توزيع شده و اکنون مصروف پرورش آنان است.

وی افزود: "قبلا در مورد پرورش مرغ, از جانب رياست زراعت آموزش های لازمه را ديده ام و ميدانم که از آنها چگونه نسل گيری کنم و برتعداد آنها بيفزايم و ميدانم که تربيه و پرورش اين مرغ ها، ميتواند در قسمت بلند رفتن اقتصاد خانواده ام نقش فراوان داشته باشد، به خرج خود برسم و برای اولادهايم ضرورت شانرا فراهم کنم."

موصوف گفت: "ما در خانه ۹ نفر استيم و يک نان آور داريم و بدون شک که بعد از اين ميتوانم در مسايل مالی فاميلم، از بابت فروش تخم مرغ و پرورش آن در قسمت نسل گيری مفاد زياد به دست آرم."

طی ده سال اخير، از جانب وزارت زراعت در مساحت سه هزار جريب زمين، باغ های جديد احداث گرديده، که در آن صد ها تن از زنان و مردان مصروف امور باغداری اند.