خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فارم هاى پرورش ماهى در کندهار رشد قابل ملاحظه کرده است

فارم هاى پرورش ماهى در کندهار رشد قابل ملاحظه کرده است

Jan 21, 2018 - 15:41

کندهار(پژواک، اول دلو ٩٦): فارم هاى پرورش ماهى در کندهار، از رشد بى سابقه برخوردار شده و تاکنون در اين ولايت ١٢٠٠ فارم ماهى ايجاد شده که تعداد آن، از تمامى فارم هاى کشور بلند است.

مقامات مى گويند که فارم هاى موجود ماهى در کندهار، سالانه دو ميليون و چهار صد هزار کيلوگرام (٢٤٠٠ تُن) گوشت ماهى توليد مى کند، که به شمول پايتخت کشور به ولايات ديگر نيز صادر مى گردد.

انجنير محمدالله نورى، تنظيم کنندۀ فارم هاى ماهى در کندهار که مدير ترويج رياست زراعت اين ولايت نيز است، در مصاحبۀ ويژه با آژانس خبرى پژواک گفت که موضوع پرورش ماهى، در فارم هاى ويژه رو به رشد است و روزانه حد اقل هفت تن به رياست مراجعه مى کنند و از وى خواهان مشوره هاى رايگان و فنى در مورد ساخت فارم ماهى ميشوند.

او افزود که تاکنون در کندهار ١٢٠٠ فارم پرورش ماهى ايجاد شده که اکثريت آن در شهرکندهار، ولسوالى هاى دامان، دند، ارغنداب، شاوليکوت، خاکريز، سپين بولدک، تخته پُل و ميوند موقعيت دارد.

نورى گفت که اخيرا در اين مورد يک سروى نيز انجام داده و نشان مى دهد که روزانه تنها در کندهار ٣٠٠٠ کيلوگرام گوشت ماهى به مصرف مى رسد.

او افزود که در سروى اين را نيز مشخص کرده که در کندهار ١٢٠٠ فارم ماهى، سالانه دو ميليون و چهار صد هزار کيلوگرام گوشت توليد مى کند که به ولايات هلمند، فراه، نيمروز، هرات و حتى کابل نيز صادر مى گردد.

موصوف در مورد آغاز کار ايجاد فارم هاى پرورش ماهى در کندهار گفت که اين کار، در سال ١٣٨٦ خورشيدى آغاز شد؛ اما ادامۀ زياد نداشت و تا سال ١٣٩٠ خورشيدى به اساس مشکلات مختلف با ناکامى مواجه گرديد.

نورى افزود که بعداً اولين فارم پرورش ماهى را در سال ١٣٩١ خورشيدى در منطقۀ باغ پل شهر کندهار ايجاد کرد، که اين سلسله موفق شد و تاکنون پيشرفت هاى بى سابقه داشته است.

به گفتۀ او، با موفق شدن اين فارم، در پرتو تجربه و مشاهدۀ خود، به صدها تن مشوره هاى فنى داده و اين کار باعث شد که تعداد فارم هاى ماهى در اينجا، به ١٢٠٠ برسد و تعداد آن نسبت به تمامى فارم هاى کشور بلند گردد.

نورى گفت بزرگترين فارم ماهى در کندهار ٢٢ جريب، متوسط آن ١٤ و کوچکترين تا نيم جريب مساحت دارد.

به گفتۀ او، در يک جريب فارم ٢٥٠٠ ماهى پرورش مى بيند که سالانه ٤٠٠٠ کيلوگرام گوشت توليد مى کند و از ٤ صد تا ٦ صدهزار افغانى عوايد دارد.

نورى همچنان گفت که ماهى از دو تا سه ماه ١-٢ کيلو وزن مى گيرد؛ اما در کندهار ماهى هايى با وزن بيشتر نيز يافت ميشود که حتى يک ماهى ١٤ کيلوگرام وزن دارد.

موصوف افزود که سه نوع ماهى(کارپ معمولى Common Carp، سلور يا زر کارپ سفيد Silver Carp و گراس کارپ علف خوار Grass Carp ) پرورش ميشود که نتيجۀ خيلى خوب داده است.

فضل احمد يکى از باشنده هاى کندهار است که در منطقۀ باغ پل غرب شهر کندهار، فارم پرورش ماهى دارد و تعداد آن به هزاران ماهى مى رسيد.

موصوف به آژانس پژواک گفت هر چند ماهى ها به شهر کندهار از درياى ارغنداب، بند دهله، هلمند و ولسوالى گرشک آورده مى شد؛ اما بخش اعظم آن از کندهار وارد مى گرديد.

وی گفت بر اساس همین کار مجبور شد که فارم پرورش ماهی در کندهار را ایجاد کند؛ چرا که تقاضای گوشت ماهی در این ولایت بیشتر بوده؛ اما فارم ها موجود نبود.

به گفتۀ وی، چند سال قبل یک فارم پرورش ماهی را در دو جریب زمین در منطقۀ باغ پل ایجاد کرد، که چوچه های کوچک آنها را از جلال آباد می آوردند.

وی گفت که از فارم شان، سالانه هزار ها کیلو گوشت ماهی را به دست می آورد که هم در کندهار و هم در ولایات همجوار از آن استفاده می شود.

این شخص به ایجاد یک فارم اکتفا نکرده، بلکه برای صدها تن دیگر، شغل ایجاد کرده است.

فضل احمد افزود که علاوه بر اکثر ولسوالی های کندهار، در ولایت های زابل، ارزگان، هلمند و فراه نیز هزاران چوچۀ کوچک ماهی را برای ایجاد فارم ها به مردم تحویل داده و همچنان بخش های ماهی پزی نیز ایجاد کرده که روزانه صدها مشتری دارد.

وی گفت که علاوه بر فارم خودشان، ماهی فارم های ایجاد شدۀ این ولایت را نیز خریداری می کند و بعداً از طریق نمایندگی های شان به بازار عرضه می کند.

وی از کارش راضی است؛ اما از دولت می خواهد که در بخش بسته بندی و ایجاد سرد خانه ها، با وی کمک نماید.

عبدالغفور باشندۀ شهرکندهار نیز در منطقۀ "ښور اندام" ولسوالی دامان، یک فارم باداشتن ۴۰ هزار ماهی دارد.

وی به پژواک گفت که در بخش ایجاد فارم ماهی، با مشکلات جدی مواجه بوده و در این بخش خیلی متضرر شده؛

 اما اکنون کار وی بسیار خوب پیش می رود.

به گفتۀ وی، برای ماهی نان خشک، بقایای برنج پخته شده، رشقه، شفتل، علف و دیگر مواد می دهد.

وی افزود که ریاست زراعت تنها در بخش مشوره فنی کمک کرده؛ اما هیچ نوع کمک دیگر با وی نکرده است.

وی از دولت خواست که در بخش نسل گیری ماهی، پرورش و تعمیرات برای فارم با وی کمک کند.

وی گفت که آب وهوای کندهار، برای پرورش ماهی بسیار خوب است و تا کنون کدام بیماری مشاهده نشده که به سبب آن، ماهی تلف شده باشد.

مقامات می گویند که اگر روند ایجاد فارم های ماهی در کندهار، به همین منوال ادامه پیدا کند و دولت نیز توجه نماید، کندهار در آیندۀ نزدیک به یک ولایت بزرگ تولید ماهی تبدیل خواهد شد.

قابل ذکر است که در کندهار، ماهی علاوه بر فارم ها، از دریای ارغنداب و از بند دهلۀ ولسوالی شاولیکوت نیز به دست آورده می شود؛ اما بیشتر اوقات ماهی گیری غیرقانونی صورت می گیرد.

اکثر مردم، ماهی را به واسطۀ بمب های دستی وشارتی برق جنراتور شکار می کنند، که با این روش علاوه بر ماهی بزرگ، چوچه های کوچک شان نیز کشته می شود و نسل آنها با تهدید نابودی مواجه می گردد.