خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هزاران متعلم در دشت ارچى کندز از تعليم محروم شده اند

ارشيف

هزاران متعلم در دشت ارچى کندز از تعليم محروم شده اند

Jan 15, 2018 - 16:19

شهرکندز(پژواک، ٢٥جدى ٩٦): در اثر جنگ هاى اخير در ولسوالى دشت ارچى کندز، شمارى از مکاتب اين ولسوالى مسدود گردیده و اين امر، باعث شده که هزاران متعلم از تعليم محروم شوند.

باشندگان اين ولسوالى تاکيد مى کنند که بايد مکاتب مذکور، به زودى دوباره باز شود؛ چرا که اطفال شان از تعليم محروم مى شوند.

حاجى اختر محمد يکى از سران قومى ولسوالى دشت ارچى، امروز(٢٥جدى) به آژانس خبرى پژواک گفت که اکثريت مکاتب، در اثر جنگ هاى پيهم در اين ولسوالى مسدود شده است.

موصوف بدون جزييات بيشتر گفت که برخى مکاتب ديگر، بدون نظارت رياست معارف فعاليت مى کند.

اختر محمد، ابراز نگرانى نمود که اگر وضعيت همچنان ادامه يابد، اکثريت باشندگان اين منطقه از تعليم محروم خواهند شد.

او افزود: "این را می پذيريم که در جريان جنگ، مکاتب مسدود مى شود و کسى به آن نمى رود؛ اما شمارى از معلمين نيز با متعلمين خود خيانت مى کنند؛ چرا که به مکتب نمى روند و از سوى استادان حاضر گرفته مى شوند."

به اساس معلومات موصوف، در اين ولسوالى فعلا پنج مکتب مسدود شده است.

مکاتب ياد شده؛ شامل مکتب غلجى ها، مکتب شينوارى، مکتب تهجيرخانه، ليسۀ مرکزى اناث و ليسۀ جمهوريت مى باشد.

شريف الله باشندۀ بازار دشت ارچى نيز به پژواک گفت که فعاليت هاى قابل ملاحظه، در بخش معارف اين ولسوالى صورت نگرفته است.

او افزود: "بعضى مکاتب در روزهاى جنگ مسدود مى شود، از مدت ها بدينسو اين مشکل وجود دارد و به نظر من با مسدود شدن اين پنج باب مکتب، بيش از پنج هزار متعلم از تعليم محروم شده اند."

محمدالله متعلم صنف هشتم لیسۀ جمهوریت، به آژانس خبری پژواک گفت که مکتب شان، از چند ماه به اینسو مسدود شده است.

وی افزود: "زمانیکه جنگ ها آغاز شد، مکاتب ما مسدود گرديد."

وی گفت که اکنون شدت جنگ زیاد نیست؛ اما مکاتب آنها هنوز نیز مسدود مانده و مقامات می گویند که مکاتب شان، در بهار دوباره باز خواهد شد.

همچنان نسرین (نام مستعار) یک متعلم لیسۀ مرکزی اناث دشت ارچی، به پژواک گفت که وی تا صنف شش به شکل نور مال تعليم ديده است.

اما وى افزود: "بیشتر اوقات مکاتب به سبب جنگ بسته می باشد، تمام شاگردان بیسواد مانده، این چه وضعیت است؛ اما گاهگاهی طالبان نیز تاکید می کنند که دختران باید از صنف شش به بعد، به مکاتب نروند."

به گفتۀ وی، خانه هايی که توان داشته اند، به شهر و دیگر مناطق امن کندز رفته اند، تا اطفال شان تعلیم حاصل نمايند.

این و شماری دیگر از باشندگان دشت ارچی، خطاب به مقامات محلى کندز به خصوص ریاست معارف گفته اند که این مشکل حیاتی آنها، هر چه زودتر حل گردد.

اسلام الدین تیموری آمر معارف دشت ارچی، در این مورد به پژواک گفت که به سبب جنگ ها، گاهگاهی دروازه های سه مکتب به شکل وقفه يی بسته می شود.

وی گفت: "من خبر بسته شدن پنج مکتب را رد می کنم، فقط گاهگاهی به سبب جنگ دروازه های مکتب جمهوریت، لیسۀ مرکزی دختران و مکتب تجهیزخانه بسته می شود؛ اما بعد از جنگ دوباره باز می شود."

موصوف در پاسخ به يک پرسش گفت: "اگر اين سه باب مکتب مسدود گردد، امکان دارد که حدود دو و نيم هزار متعلم از رفتن به مکتب محروم شوند."

به گفتۀ تيمورى، وقتيکه کدام مکتب در منطقه مسدود گردد، براى اينکه وقفۀ تعليمى به ميان نيايد، پس بدون توقف در يک منطقۀ ديگر براى متعلمين زمينۀ تعليم مساعد مى شود.

اما نعمت الله تيمورى سخنگوى والى کندز، گفت که در اين ولايت هيچ مکتب به روى متعلمين براى درازمدت مسدود نشده است.

او افزود که از طريق وساطت بزرگان قومى، تلاش ها را آغاز نموده تا به اين مشکل نيز رسيدگى صورت گيرد.

موصوف گفت: "اما یکی از مشکلات ما اين است که در مناطق تحت تصرف طالبان، دخترها اجازه ندارند که بعد از صنف ششم تعليم انجام دهند."

تيمورى افزود در نظر است که سال آينده، عمليات نظامى در مناطق زير تصرف طالبان مسلح انجام شود.

موصوف تاکيد نمود که علاوه بر معارف، مردم بايد در بخش هاى ديگر نيز با حکومت همکارى کامل نمايند و مشکلات کاهش يابد.

از سويى هم طالبان مسلح، در مورد مکاتب دشت ارچى به پژواک چيزى نگفته اند؛ اما قبل از اين ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان مسلح، به پژواک گفته بود که طالبان، هيچ نوع مشکلاتى در برابر معارف ايجاد نکرده اند.

به اساس معلومات مديريت معارف ولسوالى دشت ارچى؛ در اين ولسوالى در مجموع ٧٥ مکتب وجود دارد، که براى ٢٧٥٥٠تن، زمينۀ تعليم را مساعد کرده و از اين جمله ٩٦٤٣ تن شان دختران هستند.