خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ولايت لغمان ١٤٤ پروژه به هزينۀ ١.٢ ميليارد افغانى تکميل شده است

در ولايت لغمان ١٤٤ پروژه به هزينۀ ١.٢ ميليارد افغانى تکميل شده است

Jan 15, 2018 - 15:23

جلال آباد (پژواک، ٢٥ جدى ٩٦): مقامات مى گويند که طى دو ونيم سال گذشته، بيش از ١٤٤ پروژۀ عام المنفعه به ارزش ١.٢ ميليارد افغانى، در لغمان تطبيق شده و کار برخى پروژه هاى ديگر به ارزش يک و نيم ميليارد افغانى، جريان دارد.

به گفتۀ مقامات، در اين پروژه ها برای هزاران تن، زمينۀ کار مساعد گرديده و ده ها هزار خانوادۀ اين ولايت از آن نفع برده اند.

پروژه هایى که در دو ونيم سال گذشته تکميل شده است

سرحدى ځواک سخنگوى والى لغمان، به آژانس خبرى پژواک گفت که عبدالجبار نعيمى والى لغمان، با آمدن به اين ولايت، با وزارت هاى مربوطه نشست هايى انجام داده و مشکلات اصلى مردم لغمان را با آنها مطرح کرده است.

او افزود که با والى در مورد پروژه هاى زياد تعهد صورت گرفت و کارهاى عملى آن نيز بعد از تاکيد، خواست هاى مقرر و بررسى هاى والى نيز آغاز شده است.

ځواک علاوه کرد که در دو ونيم سال گذشته، ١٤٤ پروژۀ عام المنفعه به ارزش ١.٢ ميليارد افغانى در لغمان تطبيق شده است.

به گفتۀ او، پروژه هاى يادشده شامل ساخت سربندهاى کوچک، جوى ها، پياده روها، پلچک ها، ساختمان هاى دولتى، آبدات تاريخى، تاسيسات، سرک ها، پارک ها و سروى بندهاى برق مى باشد.

بيش از نصف پروژه ها از بودجه انکشافى وزارت هاى مختلف عملى شده است؛ اما حدود چهل درصد کارهاى بازسازى در اين ولايت، از سوى موسسات فعال غير دولتى در اين ولايت انجام ميشود.

به گفتۀ سخنگوى والى، از جمع پروژه هاى يادشده ٩٣ پروژۀ بزرگ و کوچک به هزينۀ يک ميليارد و ٣٣ ميليون افغانى بودجه انکشافى وزارتخانه ها تکميل شده و کار پروژه هاى ٥١ پروژۀ ديگر که هزينۀ آن ١٦٩ ميليون ميشود، از سوى موسسات غيردولتى تطبيق شده است.

او افزود که کارهاى بزرگ پروژه هاى ياد شده؛ شامل سروى بندهاى تنگى دولت شاه، کله گوش، وطن گتو و کانال هاى شاهى و گمبيرى است، که براى اين ولايت از ارزش حياتى برخوردار است و کار عملى آن در آيندۀ نزديک آغاز خواهد شد.

به گفتۀ موصوف، روند سريع بازسازى در اين ولايت، باعث شده که براى بيش از بيست نهاد دولتى(رياست، آمريت و مديريت) ساختمان ها اعمار گردد و هنوزهم کار برخى پروژه ها جريان دارد.

او گفت که در اين پروژه ها، براى بيش از ٤٠ هزار تن کارهاى کوتاه مدت و بعضى افراد ديگر کارهاى درازمدت پيدا شده و ده ها هزار خانواده به شکل مستقيم و غير مستقيم از آن نفع برده اند.

پروژه هاى زير کار

سرحدى ځواک سخنگوى والى لغمان گفت که اکنون کار پروژه هايى به ارزش يک ميليارد و ٥٧٧ افغانى، در اين ولايت زير کار است که از جمع آن، کارهاى  ٨٠ پروژه به ارزش ١.٥ ميليارد افغانى از سوى بودجۀ انکشافى وزارتخانه ها جريان دارد.

به گفتۀ او، اکنون در ولايت لغمان علاوه بر پروژه هاى دولتى، پروژه هاى موسسات غير دولتى نيز به ارزش ٧٧ ميليون افغانى جريان دارد، که در آيندۀ نزديک هزاران باشندۀ لغمان از آن بهره مند خواهند شد.

او افزود که پروژه هاى زير کار؛ عبارت از قلعۀ تاريخى سراج، زيارت مهترلام بابا و بازسازى برخى محلات مهم و قيرريزى سرک ولسوالى بادپش ميباشد.

موانع فرا راه پروژه ها و راه حل آن

سرحدى ځواک سخنگوى والى ننگرهار گفت که تاکنون با کدام مانع و مشکل بزرگ در بخش تطبيق پروژه ها مواجه نشده اند.

ځواک افزود که اکثريت پروژه ها طبق خواست مردم عملى شده؛ از همينرو مردم کدام مشکل ايجاد نکرده و نه هم مردم، به مخالفين مسلح اجازه داده اند که مشکلات ايجاد نمايند.

عبدالجبار نعيمى والى لغمان گفت که بازسازى را در اولويت خود قرار داده و اگر بازسازى وجود داشته باشد، پس مردم به ويژه جوانان مصروف کار مى شوند، به مشکلات ابتدايى مردم رسيدگى مى شود؛ اين امر در بخش تامين صلح و امنيت کمک مى کند.

والى افزود که در جريان تطبيق برنامه هاى پروژه هاى بازسازى، با کدام مشکل و چالش مواجه نشده اند؛ اما اگر با کدام مشکل مواجه شوند، آن را به کمک سران قومى، متنفذين و باشندگان محلى حل مى کنند.

نمايندگان مردم و باشندگان

محمد ظاهر حسين خيل عضو شوراى ولايتى لغمان نيز به پژواک گفت که براى تطبيق پروژه ها، با مردم صحبت صورت گرفته و حمايت شان را جلب کرده اند.

موصوف از ادارۀ فعلى به يويژه عبدالجبار نعيمى والى ولايت تشکر نمود که بعد از آمدن به لغمان، يک انقلاب بازسازى را به ميان آورده است.

ذبيح الله نيازى يکى از فعالان مدنى جوان لغمان، به پژواک گفت که جوانان نيز از تطبيق پروژه ها شديداً حمايت نموده و در همه بخش براى آن زمينه سازى کرده اند.

به گفتۀ موصوف، هر چند برخى مشکلات امنيتى و چالش ها در اين ولايت وجود دارد؛ اما اين کار مانع تطبيق نشده، بلکه به شکل احسن انجام يافته است.

کوکو گل ساپى يکى از فعالان مدنى ديگر نيز گفت که خانم ها حاضراند که در صورت ايجاد موانع، به مخالفين مسلح نيز به حيث ميانجيگر و خيرخواه مراجعه نمايند؛ تا از تطبيق پروژه ها جلوگيرى نکنند.

توزيع متوازن و تنظیم پروژه ها

والی لغمان گفت که توجه شان را به انکشاف متوازن و تنظیم پروژه ها بیشتر کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که برای جلوگیری از تضاد پروژه ها با موسسات غیردولتی تا چه اندازه توجه صورت گرفته؟ گفت: "در هر ماه دو جلسۀ هماهنگی صورت می گیرد که مسوولان موسسات غیردولتی نیز در آن اشتراک می کنند، در این اجلاس بر سر پروژه های جاری و نیازمندی های مردم، بحث صورت می گیرد که بعداً تمام پروژه ها از همین جا انتخاب می شود."

سخنگوی والی گفت که به انکشاف متوازن پروژه ها نیز کاملاً توجه صورت گرفته و به تمام ولسوالی ها و مردم، حقوق یکسان داده شده است.

رفیع الله مموزی رئیس شورای ولایتی لغمان نیز در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که پروژه ها براساس نیازمندی ها بالای تمام ولسوالی ها تقسیم می شود و کار ساخت سرک ولسوالی نا امن بادپش، نمونۀ خوب آن است.

همچنان حنیف الله پشه يى رئیس اتحادیۀ جوانان لغمان نیز گفت که در پروژه ها نیازمندی های جوانان نیز در نظر گرفته شده، مکان های خاص تفریحی برای شان تهیه شده، زمینۀ آموزش برای شان آماده شده و در بخش کاریابی برای شان کار بیشتر انجام گرديده است.

آمنه ندا عضو جامعۀ مدنی زنان ولایت لغمان نیز تایید کرد که در این روند بزرگ  بازسازی لغمان، کارهای ویژه اى برای زنان انجام شده است.

وی افزود که برای زنان، علاوه بر زمینه سازی آموزش، زمینۀ گستردۀ کار در بخش مالداری، زراعت و وظایف در ادارات مختلف ایجاد شده است.

نظارت و رضایت از پروژه ها به سطح دولتی و مردمی

مقامات لغمان می گویند که مردم و شورای ولایتی، همیشه از این پروژه ها نظارت می کنند که هم رضایت مردم را به دست آورده و هم پروژه ها به وجه احسن عملی می گردد.

سرحدی ځواک سخنگوی والی لغمان گفت که والی عبدالجبار نعیمی، همیشه به شکل منظم از تطبیق پروژه ها نظارت کرده و بیشتر اوقات، جلو فساد در آن را گرفته است.

وی افزود که مردم از تطبیق پروژه ها نظارت می کنند و هر گاه کدام کاستی در آن ببينند، آنرا با والی شریک می کنند، که نمونۀ بهتر آن برملا ساختن مشکلات در کارهای سراج  قلعه می باشد.

حنیف الله پشه يی رئیس انجمن جوانان پشه يی گفت که از بیش از دوازده پروژه بازدید کرده و کاستی ها و مشکلات مربوطه را به هدف حل کردن آن، با والی شریک ساخته که از سوی آنها اطمينان حل را دریافت کرده است.

رفیع الله مموزی رئیس شورای ولایتی گفت که در پروژه ها، نیازمندی های تمام ولسوالی ها به شمول مرکز در نظر گرفته شده و تمام مردم از آن راضی می باشند.

مولوی اسدالله خادم یک تن از بزرگان قومی ولسوالی الینگار، به پژواک گفت که والی عبدالجبار نعیمی خواسته های تمام مردم را پذیرفته و در پروژه ها به زراعت، مالداری، صحت و بخش های دیگر یکسان توجه شده است.

ملک محبوب شاه یک تن از سران قومی ولسوالی بادپش گفت این ولسوالی از سالها به اینسو مشکل سرک را داشته است که کار آن در سال جاری آغاز شده، برای همین این پروژه براساس خواسته ها و نیازمندی های مردم، عملی می شود و مردم از آن راضی هستند.

خواسته های مردم

حاجی اول خان یک تن از بزرگان قومی ولسوالی قرغیو گفت که این ولسوالی، در بلند بردن محصولات سبزیجات، جای بلند دارد؛ اما به سبب عدم موجودیت سردخانه ها، محصولات شان در یک زمان به بازار برده می شود و قیمت های آن بسیار پائین می باشد.

حاجی حافظ الله یک تن از بزرگان قومی ولسوالی الیشنگ، از دولت خواست که باید در بخش خدمات صحی این ولسوالی، اقدامات ویژه صورت گیرد و همچنان زمینۀ کار برای جوانان این ولسوالی ایجاد شود.

پلان های تطبیق پروژه ها در آینده

مقامات ولایت لغمان همچنان می گویند که در آیندۀ نزدیک، ده ها پروژۀ بزرگ و کوچک به ارزش میلیون ها افغانی در این ولایت آغاز خواهد شد، که بعضاً نه تنها برای لغمان، بلکه برای کشور قابل اهمیت می باشد.

سرحدی ځواک گفت که اين پروژه هاى بزرگ؛ شامل اعمار بند های برق تنگی دولت شاه، وطن گټو و کله گوش، کانال های شاهی و گمبیری، یک میدان ملی و معیاری برای کرکت، و اعمار یک مارکیت و باغ مخصوص خانم ها مى باشد.

وی همچنان افزود که اعمار یک تعداد ساختمان های  ریاست ها و ادارات دولتی، مکاتب، سربند، پل ها، پلچک ها، سرک ها و تطبیق پروژه های دیگر، برای ایجاد زمینۀ کار برای مردم در نظر است، که کار آن در آیندۀ نزدیک آغاز خواهد شد.

به گفتۀ ځواک، اين از جمع پروژه هايى است که براى بعض آنها بودجه منظور گرديده و بعضى هم از لحاظ بودجه زير کار است و کارهاى ابتدايى يکتعداد پروژه ها انجام شده است.

او افزود که با وجود پروژه هاى يادشده، خواسته هاى مردم نيز در نظر مى گيرد و کارها طبق خواسته ها و نيازهاى شان انجام ميشود.

قابل ذکر است که دو ماه قبل نيز يک نشست بزرگ زير نام جشن بازسازى لغمان، به اشتراک داکترعبدالله عبدالله رييس اجرائيه حکومت برگزار شده بود، که علاوه بر ارايۀ گزارش تمامى پروژه هاى اين ولايت، شمارى از پروژه هاى جديد نيز افتتاح شد.