خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پوهنتون های دولتی افغانستان با پوهنتون های معتبر جهان وصل شد

پوهنتون های دولتی افغانستان با پوهنتون های معتبر جهان وصل شد

Jan 14, 2018 - 17:50

کابل(پژواک، ٢٤ جدى ٩٦): پوهنتون های دولتی افغانستان، از طریق برنامه آموزش از راه دور«ایدکس»، به حمایت تخنیکی اداره انکشاف بین المللی امریکا با پوهنتون های معتبر جهان وصل گردید.

بر پایه معلومات مسوولان وزارت تحصیلات عالی افغانستان، سایت «ایدکس» یک آموزشگاه بزرگ مجازی و آنلاین است که توسط دو پوهنتون بزرگ و مطرح جهان «هاروارد» و «ام آی تی»، برای گسترش دانش بشری در جهان با شعار «آینده تحصیلات آنلاین، برای همه، همه جا و در همه وقت» در سال ٢٠١٢ پایه گذاری شده است.

نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی، امروز در کابل در نخستین روز کارگاه آموزشی سه روزه معرفی و تطبیق برنامه یادشده برای اساتید پوهنتون ها، گفت که چهار پوهنتون دولتى در کابل و پوهنتون هاى بلخ، هرات، کندهار، خوست و ننگرهار با اين برنامه وصل شده است.

وی علاوه کرد که در قدم دوم، پوهنتون های خصوصى نیز تحت پوشش این برنامه قرار خواهند گرفت.

وی گفت که با راه اندازی این برنامه از طریق سایت «ایدکس»، سهولت های بیشتر و استفاده از کورس های مختلف آموزشی برای استادان و محصلین افغان طور رايگان فراهم می گردد.

خواجه عمری در ادامه افزود: «این برنامه کمک می کند تا محصلین ما در همه اوقات، بدون محدودیت زمانی و مکانی به مواد درسی و لکچرهای مدرن دسترسی داشته باشند و دانش خود را به روز بسازند.»

محمد اشرف غنى رييس جمهور افغانستان، در پيام تصويرى اش در اين نشست گفت که ایدکس یا تحصیل عالی برای همه، شبیه دهلیز هوایی یا ایجاد شبکه فایبر نوری است و این اقدام، زمینه هاى خوبتر  تدریس، تعلیم و تحصیل را مهيا مى کند.

وی با ابراز قدردانی از پوهنتون «ام آی تی» که افغانستان را شامل اين برنامه ساخته است گفت: «این برنامه که شامل ٩٠٠ کورس می شود، در اختیار استادان و محصلین ما قرار می گیرد.»

اشرف غنی از استادان شامل کارگاه خواست تا افزون بر استفاده از مواد آموزشی برنامه یادشده، کورس هايی را ایجاد و شامل اين برنامه سازند تا سایر محصلین در دیگر دول از آن استفاده کنند.

به گفته او دولت آماده سرمایه گذاری برای تقویه همچو برنامه ها است و به وزارت مخابرات هدايت داده است تا در محلاتى که استادان و محصلین به انترنت ضرورت دارند، زمينه انترنت رايگان را مساعد سازد. 

محمد همایون قیومی مشاور ارشد رییس جمهور در امور اقتصادی و زیربنایی که دراين نشست حضور داشت، گفت که در حال حاضر، حدود ١٢ ميليون تن در جهان از کورس های آموزشی ایدکس استفاده می کنند.

موصوف افزود که تمامی پوهنتون هاى جهان، قادر به انداختن مواد کورس های آموزشی شان در این برنامه نمی باشند و تنها پوهنتون های معتبر جهان و افغانستان این اختیارات را دارند.

او افزود: «برای افغانستان چانس داده شده تا در مدت کم، نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح جهان خود را تبارز بدهد.»