خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سفير افغانستان در ايران: گروه هاى تروريستى اهداف فراتر از افغانستان عليه همسايگان ما دارند

سفير افغانستان در ايران: گروه هاى تروريستى اهداف فراتر از افغانستان عليه همسايگان ما دارند

Jan 13, 2018 - 09:39

تهران (پژواک، ٢٣ جدى ٩٦): سفیر افغانستان در ایران ميگويد که کشورهای همسایه و منطقه در برخورد با گروه‌های تروریستی در افغانستان، نبايد تفکیک قايل شوند؛ چون تروریسم خوب و بد وجود ندارد.

داکتر نصیراحمد نور اين مطلب را در گفتگو با يک رسانۀ ايرانى در تهران بيان کرده است.

وى خاطر نشان نموده که امنیت، ثبات و همچنان توسعه در افغانستان نه تنها برای کشور، بلکه برای کشورهای مربوطه، همسایگان و منطقه خیلی مهم است.

سفیر افغانستان در ایران با انتقاد از برخی کشورهای منطقه و همسایه در مبارزه علیه گروه های تروریستی می گوید که «تروریسم خوب و بد وجود ندارد» و این کشورها با درک خطر مشترک این گروه ها عملاً در تعامل با دولت افغانستان، در مبارزه علیه گروه های تروریستی سهیم شوند.

او تأکید می کند که همه کشورها درک کرده اند که اهداف گروه هایی که هر روز در افغانستان مصروف انفجار، انتحار، آدم کشی و ویرانی هستند، به این کشور خلاصه نمی شود، بلکه آنها اهدافی فراتر از افغانستان و علیه همسایگان ما دارند؛ بر این اساس این کشورها با درک این خطر مشترک عملاً در تعامل با دولت افغانستان در مبارزه با این گروه ها سهیم شوند.

این دیپلمات بلندپایه کشور خاطر نشان می کند که سهم گیری کشورهای همسایه و منطقه در مبارزه علیه گروه های تروریستی، هزینه ها را برای آن ها خیلی کم می سازد، اما اگر کسی تماشاچی باشد، طبیعی است که اهداف این گروه ها به افغانستان خلاصه نمی شود و امنیت و ثبات همسایگان افغانستان، جزء اهداف گروه های تروریستی است.

وی با بیان اینکه افغانستان به نیابت از سایر کشورها هم علیه گروه های تروریستی پیکار می کند و هر روز متحمل خسارات جانی و مالی است، گفت که کشورهای منطقه با خطرهای جدی گروه های تروریستی علیه امنیت و ثبات خود واقف هستند و این را می دانند که بهترین جا و کم هزینه ترین راه برای مهار این گروه ها ایستادن در کنار دولت و نیروهای امنیتی افغانستان است.

وى سخنانش را ادامه داده ميگويد، بر این اساس هر کشور با توجه به نفوذ خود و روابطی که در سطح بین المللی دارد، باید کوشش کند که جلو پناه دادن به گروه های تروریستی و آموزش، تجهیز و اعزام شان به افغانستان گرفته شود و این کوتاه ترین راه برای برقراری امنیت، صلح و ثبات در افغانستان و منطقه است.

داکتر نصیراحمد نور در عین حال در مورد فعالیت های گروه های مختلف تروریستی در کشور، به خصوص گروه های طالبان و داعش تأکید کرد وگفت: «گروه های تروریستی که در افغانستان فعال هستند، چه از نقطه نظر خاستگاه ایديولوژیک و چه فعالیت ها و عملیات های تروریستی که انجام می دهند و اهدافی که دنبال می کنند، هیچ تفاوتی با هم ندارند. در افغانستان حدود ٢٠ گروه تروریستی فعال اند که تقریباً همه شان از بیرون کشور آب می خورند و تفاوتی میان شان دیده نمی شود؛ اگر تفاوتی هم وجود دارد، تفاوت در میزان وحشت است.»

وی با اشاره به این که بحث سوریه و عراق و گروه های تروریستی فعال در این کشورها جداست، تأکید کرد، همان گروه های بیرونی که قبلاً یا فعلاً زیر چتر طالبان فعالیت می کردند، برخی از همان گروه امروز نام داعش را به خود گرفتند؛ بر این اساس بیشتر اعضای این گروه ها، عناصری هستند که قبلاً طالب بوده و فقط پرچم شان تغییر کرده، ولی در ماهیت شان تغییری دیده نمی شود.

این دیپلمات بلندپایه افغانستان خاطر نشان کرده است که عامل اساسی در وجود این گروه ها و ادامه فعالیت شان، عامل بیرونی است و تا زمانی که آن عامل به قوت خود باقی باشد، شاهد ادامه فعالیت این گروه ها خواهیم بود، چه این که با نام های موجود ادامه بدهند و چه نام دیگری داشته باشند.

بر این اساس، وی تأکید کرد که دوستان افغانستان و هر کشوری که می خواهد در این مبارزه مشترک سهیم شود، باید این کار را در چارچوب روابط دولت با دولت انجام بدهد، در غیر آن تفکیک تروریستان به این و آن، خود تشویق کننده آنهاست.