خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اشرف غنی تطبیق "سند میثاق همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا" را مثبت خواند

اشرف غنی تطبیق "سند میثاق همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا" را مثبت خواند

Dec 26, 2017 - 19:47

کابل (پژواک ٥ جدى ٩٦): در جلسۀ کمیته عالی اجرایی "سند میثاق همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا" رئیس‌جمهورغنی تطبیق اين سند را مثبت خواند.

در خبرنامه اى که از سوى ارگ به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که اين جلسه عصر امروز به ریاست محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در ارگ دایر گردید.

منبع مى افزايد، ابتدا، اعضای کمیته‌های چهارگانۀ حکومت‌داری خوب و مبازره با فساد اداری، صلح و ادغام مجدد، امنیتی و دفاعی و اقتصاد، گزارش پیشرفت‌های کاری را در این زمینه ارایه کردند.

دراین جلسه ضمن بررسی کامل گزارش کمیته‌های چهارگانه، تصریح‌گردید که سند متذکره دربرگیرندۀ تعهدات حکومت به مردم افغانستان است و براساس خواست‌های اساسی مردم و به‌منظور ارائه خدمات موثر، تسجیل گردیده‌است.

رئیس جمهور کشور تأکید کرد که "سند میثاق همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا" تعهدات دو جانبه را دربر دارد که با تطبیق کامل شاخص‌های آن، نیازمندی‌های مردم افغانستان در عرصه‌های مختلف، برآورده گردد.

همچنان خاطرنشان گردید که تعهدات سند متذکره در بخش امنیتی و دفاعی حدود ۹۷,۳ فیصد تطبیق شده‌است که شامل، تدوین پلان امنیتی، بایومتریک‌شدن پولیس و آوردن اصلاحات در وزارت امور داخله، جلوگیری از سوء استفاده در قراردادها، ادغام پولیس سرحدی و نظم عامه به وزارت دفاع ملی، تقویت قوایی هوایی و کماندو می‌باشد.

در عین‌حال، تصریح گردید که قوای امنیتی و دفاعی از حالت دفاعی به حالت تهاجمی قرار گرفته‌اند و  کار روی آوردن اصلاحات کامل و بررسی پولیس خیالی جریان دارد و همچنان تا میعاد تعیین‌شده، شاخص‌های دیگر این بخش نیز به پایۀ اکمال خواهد رسید.

در بخش صلح و ادغام مجدد گفته شد که تمام شاخص‌های آن ۱۰۰ فیصد تطبیق شده که دربرگیرنده تدوین استراتیژی صلح و نیز روند مشوره با اقشار مختلف مردم می‌باشد و نتایج قابل ملاحظۀ را دراین بخش رقم زده‌است.

در ادامه، گفته شد که کمیتۀ حکومت‌داری خوب و مبارزه با فساد اداری، ۹۵ فیصد تعهدات سند یادشده را در عرصه نهایی‌سازی استراتیژی ملی مبازره با فساد اداری، تدویر جلسات شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری و پیگیری قضایایی فساد اداری تطبیق نموده‌است که کار تکمیلی بالای شاخص‌های دیگر این بخش تا میعاد معین ادامه دارد.

جلسه، ضمن بحث روی کمیته‌های چهارگانه، تصریح داشت که کمیتۀ اقتصادی نیز ۱۰۰ فیصد تعهدات سند میثاق همکاری میان افغانستان و امریکا را تطبیق نموده‌است که شامل بخش‌های، پالیسی باز ارایه خدمات انترنت، ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری و تجارت، ترتیب طزرالعمل‌ها و مقرره‌ها، ایجاد کوریدور دومی هوایی افغانستان- هند، مصرف ۶۷ درصد بودجه و جمع‌آوری موثر عواید می‌باشد.

دراین جلسه، جان آرباس سفیر امریکا برای افغانستان و جنرال نیکولسن قوماندان عمومی مأموریت حمایت قاطع، از دستاوردهای حکومت افغانستان در عرصۀ تطبیق سند یادشده و نیز کمیته‌های چهارگانه قدردانی نمود.

 آنها ضمن استقبال از کارکردهای حکومت افغانستان به‌ویژه در بخش اصلاحات و مبارزه با فساد اداری گفتند که به همکاری‌های خود با افغانستان در عرصه‌های گوناگون ادامه می‌دهند.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی نیز در صحبتی از تلاش‌های کمیته‌های دو جانب در زمینۀ تطبیق سند میثاق همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا تشکر کرد و نتایج کار کمیته‌های چهارگانه را مثبت ارزیابی نمود.

رئیس‌جمهور کشور اضافه کرد که کارهای بیشتر نیاز است تا شاخص‌های عمدۀ سند متذکره در سکتورهای تسجیل‌شده، در زمان معین آن تکمیل و تطبیق گردد.

وی تأکید کرد که هدف آنان، آوردن تغییرات غیر قابل‌برگشت در بخش‌های مختلف می‌باشد که تا اکنون این تحرک قابل درک بوده‌است.

غنی از آغاز پروژه‌های بزرگ زیربنایی همانند افتتاح کار سرک یکاولنگ  - دره صوف نام برده گفت که با تکمیل پروژۀ مذکور، مناطق مرکزی برای همیشه از زندان جغرافیایی آزاد خواهند شد و در عرصۀ گشایش مسیرهای ترانزیتی نیز تغییرات غیر قابل‌برگشت رونما شده که بالای زندگی مردم به‌گونۀ مستقیم اثر گذار است.

او ميگويد: "اهداف کوتاه‌مدت سیاسی نباید پلان‌های میان‌مدت، طولانی‌مدت، روند اصلاحات و پیشرفت در سکتورهای مختلف را تحت شعاع قرار دهد. من و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی تعهد لازم داریم تا با جدیت کار نماییم و تغییرات مثبت را به زندگی مردم ما که مستحق آن هستند، وارد سازیم."

موصوف بر هماهنگی و تحرک بیشتر ادارات و وزارت‌ها تأکید کرده گفت که هدف از ایجاد شوراهای عالی، انسجام بیشتر میان نهادهای دولتی می‌باشد.

وی تأکید کرد که باید مشترکاً در زمینۀ ارائه خدمات به شهروندان کار نمایند.

در پایان جلسه، دستاوردهای سه‌ماهۀ کمیته‌های کاری تطبیق "سند میثاق همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا" مثبت ارزیابی شد و بر تسریع کار روی شاخص‌های باقی‌ماندۀ سند مذکور تأکید گردید.

قابل ذکر است که جلسات کاری کمیتۀ ‌عالی اجرایی جهت تطبیق سند ذکرشده از تاریخ اول سنبله سال روان تحت ریاست رئیس‌جمهورغنی دایر شد و تا اکنون سه جلسۀ برگزار گردیده‌است.