خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: هنوزهم مشکلات جدی در محابس کشور وجود دارد

عبدالله: هنوزهم مشکلات جدی در محابس کشور وجود دارد

Nov 26, 2017 - 16:15

کابل (پژواک،۵قوس۹۶): رییس اجرایی حکومت میگوید که هنوزهم مشکلات جدی در محابس کشور وجود دارد و باید به خاطر بهبود وضعیت و حل مشکل آن، اقدامات جدی‌ روی دست گرفته شود.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور، اين مطلًب را امروز یکشبنه درجلسۀ شورای عالی محابس،   در قصر سپیدار  اظهار کرد.

ابتداً در این نشست، طرح چهارساله  اصلاح و بهبود محابس کشور، گزارش از وضعیت عمومی محابس و میزان اجراآت فیصله‌های جلسات قبلی این شورا به بحث و بررسی گرفته شد.

سپس دگرجنرال عبدالحلیم کوهستانی رییس عمومی محابس و توقیف‌خانه‌ها، درباره وضعیت عمومی، مشکلات، نیازمندی‌ها و برنامه‌ها در محابس افغانستان گزارش داد.

وی گفت که اعمار تعمیر محابس در ۱۴ ولایت کشور، در مرحله بهره‌برداری قرار دارد، ولی هنوزهم در ۱۰ ولایت دیگر تعمیر معیاری وجود ندارد.

کوهستانی  افزود که نبود سردخانه، عدم تعیین سرنوشت زندانیان، کمبود پرسونل مسلکی، مشکل غذا، کمبود بودجه از چالش‌های جدی محابس می‌باشند.

در این گزارش؛ مشکلات محابس در زمینه‌های کمبود تشکیل، عدم خدمات صحی لازم، انتقال زندانیان، نبود آمبولانس، برق، آب، بررسی دوسیه‌ها، عدم شفافیت در تطبیق فرمان عفو و تخفیف و معیشت نیز تذکر رفته است.

همچنان، رییس ارتباط محاکم این ریاست، طرح پیشنهادی چهارساله برای اصلاح و بهبود محابس را در جلسه ارایه کرد. این طرح با محورهای تأمین امنیت، معشیت، صحت، آموزش برنامه‌های اصلاحی، سلامت جسمی و روحی و سرنوشت قضایی زندانیان در محابس کشور تدوین گردیده‌ است.

رییس ارتباط محاکم، درادامه صحبت هايش گفت که برای هر زندانی، روزانه مبلغ ۸۵ افغانی در نظر گرفته شده است که این مبلغ برای تامین معشیت آنان کافی نیست.

همچنان، مادرانی که با کودکان‌شان زندانی‌اند، نیازمند خدمات و امکانات بیشتر‌ می‌باشند.

در این طرح، درباره چگونگی عفو و تخفیفِ زندانیان و مشکلات تهیۀ فهرست و طی‌ مراحل آن نیز گزارش شده است.

 عبدالله، ضمن ستایش از تغییرات مثبت در باره اعاشهٔ زندانیان افزود که ۸۵ افغانی برای تامین معشیت زندانیان منطقی نیست و باید تجدید نظر صورت گیرد.

 وى گفت که ریاست عمومی محابس، وزارت صحت‌عامه و دارالانشای شورای وزیران موظف‌اند که روی این موضوع کار نمایند.

موصوف به ریاست محابس هدایت داد که یک فهرست دقیق از زندانیانی‌که با بیماری صعب‌العلاج مواجه‌اند، تهیه نماید و پروند‌ه های آنان را از نظر صحی و قانونی نیز بررسی کنند تا درباره سرنوشت آنان تصمیم گرفته شود.

رییس اجرایی کشور هدایت داد که یک کمیسیون مشترک از وزارت‌های مالیه، داخله، صحت، معارف، اقتصاد، شهدا و معلولین، دادستانی کُل و نماینده جامعه مدنی به رهبری معاون اول ریاست اجراییه تشکیل گردد و تمام جنبه‌های این طرح را از نظر بودجه، محدودۀ زمانی اولویت‌بندی نمایند؛ تا در جلسه يى شورای وزیران به بحث گرفته شود.

عبدالله به ریاست عمومی محابس دستور داد که چگونگی تخفیف و عفو، رسید‌گی به وضعیت معيشت زندانیان و حل مشکلات مادرانی که با کودکان‌شان زندانی‌اند را در اولویت قرار دهد.

در اخیر، عبدالله خاطر نشان ساخت که طرح چهارسالهٔ اصلاح و بهبود محابس کشور در کُلیت تایید است؛ اما برای رسید‌گی به مشکلات به خصوص نیازمندی‌های عاجل کمیسیون روی آن کار می‌کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement