خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"روزى براى ما عيد است که نان داشته باشيم"

"روزى براى ما عيد است که نان داشته باشيم"

Sep 01, 2017 - 10:04

کابل (پژواک۱۰ سنبله ۹۶): بیجاشدگان داخلی در شهرکابل، خواهان کمک از حکومت در راستاى مشکلات اقتصادى و بيکارى هستند و می گویند که چالش هاى زندگى، فرصت تجليل از عيد را به آنها نمى دهد.

در چهارراهی قمبر مربوطات ناحیه پنجم شهر کابل، حدود يک هزار فامیل در زیر خیمه و خانه های گلی، از حدود هشت سال بدينسو زندگی می کنند. اکثریت اين خانواده ها باشندگان ولایات مختلف به ویژه هلمند و کندهار می باشند.

حاجی تراب ملک اين محل بيجاشده ها و باشندۀ اصلى ولايت هلمند، به آژانس خبرى پژواک گفت که باشنده هاى اين محل، عيد را تجليل کرده نمى توانند.

او افزود: "کسی می تواند عید را تجلیل بکند که کالاى نو جور کرده بتواند، قربانی بکند، میوه بخرد، ما نان خوردن خود را نداریم، همگی ما بیکار هستیم، دولت و موسسات هم با ما کمک نکرده است."

موصوف گفت: "با کمک کردن چند سیر آرد، چوب، کمپل و ترپال مشکل ما حل نمی شود؛ اگر حکومت می خواهد که دست ما از گدایی و انتظار کمک دیگران جمع شود برای ما زمینۀ کار را مساعد کند."

شمس الدین ۴۵ ساله باشندۀ ديگر هلمند که اکنون در اين محل با خانواده خود زندگى مى کند، گفت زمانی که در هلمند زندگی می کرد، عید را با پوشيدن لباس های نو، تهیه غذاها و میوه هاى متنوع تجلیل می کردند؛ اما حالا حتی توان تهیۀ نان سه وقت خانواده اش را ندارد.

موصوف نیز افزود: "نه دولت کمک می کند و نه بخاطر حل مشکل ما کدام کاری را انجام می دهد که ما منتظر کمک دیگران نباشیم، اگر به واقعیت دولت می خواهد همراۀ ما کمک بکند، برای ما زمینۀ کار را فراهم کند، به روزها جوانان ما می روند در چوک ها بخاطر کار ایستاد می شوند؛ اما برای شان کار پیدا نمی شود."

شماری از بیجا شدگان دیگر در این محل نیز نظر مشابه داشتند و گفتند در صورتی که حکومت، خواهان کمک برای آنها می باشد، بهتر است که زمینۀ کار را برای آنها فراهم نماید.

ده ها خانواده بيجا شده در پروان دوم شهر کابل نيز در خيمه ها و خانه هاى گلى زندگى مى کنند.

حفیظ الله یک تن از اين بيجا شده ها که باشنده اصلى ولسوالی تگاب کاپیسا می باشد گفت: "روزی برای ما عید است که سه وقت نان داشته باشیم، حالا مزه عید رفته، شب و روز جان می کنیم؛ اما یک لقمه نان را به دست آروده نمی توانیم."

او نيز افزود که برخى اوقات دولت و يا موسسات خيريه، آنها را کمک مى کنند؛ اما با کمک کردن مقدار مواد غذایی، مشکل بیجا شدگان حل نمی شود و باید حکومت و موسسات، زمینۀ کار و اسکان براى آنها فراهم نمایند.

بی بی حلیمه ۶۵ ساله که خانواده اش در اين محل زندگى می کند گفت: "دو بچیم کشته شدند، ما مجبور شدیم که از تگاب کوچ کنیم، جایی دیگر نداشتیم که بریم، همین جا آمدیم و از یک سال می شود که زندگی می کنیم."

او گفت که در خانواده او، مرد جوان و بزرگسال وجود ندارد و مسووليت پيدان کردن لقمه نانى بر دوش نواسه هاى او است که همه کودک هستند.

او افزود: "کسی که خانه و نان خوردن خود را نداشته باشد، چگونه می تواند عید را تجلیل بکند؛ همین نواسه هایم که براى موترها در سرای شمالی سوارى پيدا مى کنند، تنها می توانند که نان خشک را پیدا بکنند، گاهی قتیغ داریم و گاهی نداریم."

وی از حکومت، موسسات کمک کننده و تاجران ملی خواست تا با بیجا شدگان کمک کنند؛ زیرا برخى آنها در اثر جنگ ها برعلاوۀ از دست دادن مال شان، حتی نان آورهای شان را نیز از دست داده اند.

در منطقه افشار نيز ده ها خانوادۀ بيجا شده زير خانه هاى گلى شب و روز شان را سپرى مى کنند.

عبیدالله یک تن از اين بيجا شدگان گفت: "ما کدام عید نداریم، عید وقتی تجلیل می شود که ما کالا جور کرده باشیم، نان، میوه و غذا داشته باشیم."

او افزود: "ما خو کدام ایرانی، پاکستانی و هندی نیستیم، ما در این وطن حق داریم و باید حکومت برای ما زمینۀ کار و زندگی را یا در ولایات مربوطه ما و یا در کابل فراهم کند."

 حفیظ الله میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان گفت که در حال حاضر، نزدیک به ده هزار خانوادۀ بیجا شدگان داخلی، در کابل زندگی می کنند.

او افزود که این بیجا شدگان مربوط به ولایات هلمند، کندهار، ننگرهار، لوگر و ولایات شمالی کشور می باشند.

به گفته موصوف؛ با بیجاشدگان کمک های ابتدایی صورت گرفته و این وزارت، هر هفته عرایض آنها را مشترک با موسسات کمک کننده، مورد ارزیابی قرار می دهد و با مستحقین، کمک های غذایی و غیرغذایی صورت می گیرد.

وی در پاسخ به زمینه سازی کاریابی برای بیجاشدگان گفت: "وزارت مهاجرین با وزارت کار و امور اجتماعی، روی یک پلان کار می کند تا برای آنها زمینۀ کار را فراهم نماید."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement