خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در هفت ماه سال جاری میلادی بیش از ۱۵۳ هزار تن در کشور بیجا شده‌اند

در هفت ماه سال جاری میلادی بیش از ۱۵۳ هزار تن در کشور بیجا شده‌اند

Aug 01, 2017 - 19:35

هرات (پژواک، ۱۰ اسد ۹۶): وزیرامور مهاجرین، از بیجا شدن بیش از ۱۵۳ هزار تن براثر جنگ و نا‌امنی در هفت ماه گذشته در کشور می‌دهد و می‌گوید اضافه از ۱۶ میلیون دالر برای رسیدگی به نیازمندی‌های این قشر اختصاص یافته است.

سید حسین عالمی بلخی که به هرات سفر کرده است این موضوع را امروز در یک نشست خبری بیان کرد.

وی گفت که آمار موجود نشان می‌دهد که از آغاز سال جاری میلادی تا ماه آگست (هفت ماه)، حدود ۲۷ هزار خانواده یا ۱۵۳ هزار تن در ولایات مختلف به اثر جنگ و یا ناامنی بیجا شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

وزیر بدون ارایه جزئیات بیشتر افزود که آمار سال گذشته نشان می داد که مجموع ۲۵۲ هزار تن در ولایت‌های گوناگون کشور به اثر جنگ‌های داخلی و یا ناامنی بیجا شده بودند و این وزارت توانست تا ۱۱۸ هزار تن را دو باره به مناطق اصلی سکونت شان انتقال دهد.

پیش از این مقام‌های وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان گفته بودند که در مجموع بیش از یک میلیون تن در کشور بیجا شده‌اند.

عالمی بلخی خاطر نشان کرد که بیشترین بیجاشدگان داخلی در سطح حوزه های کشور از  حوزه غرب (بادغیس، غور، فراه و هرات) است که به هرات آمده‌اند و شمار آنان به ۱۰۰ هزار تن می‌رسد.

وزیر تصریح کرد که حکومت افغانستان به منظور رسیدگی به این معضل، پالیسی ملی بیجاشدگان را روی دست گرفته است و۱۶ میلیون دالر را برای اجرای این پالیسی در نظر گرفته است.

به گفته وی، این پول در زمینه انتقال داوطلبانه بیجاشدگان به مناطق اصلی سکونت شان و رفع نیازمندی‌های اولیه آنان اختصاص یافته است.

محمد آصف رحیمی والی هرات، ضمن تاکید بر اهمیت معضل بیجاشدگان ناشی از جنگ و ناامنی در کشور گفت که حکومت باید رسیدگی به نیازمندی‌های این قشر را به عنوان یک اولویت در نظر گیرد.

وی گفت که نیاز است تا حکومت آن عده از بیجا شدگان را که از سال‌های بسیار دور در هرات بسر می‌برند و امکان بازگشت آن‌ها به مناطق اصلی سکونت شان میسر نیست، در شهرک‌های این ولایت به صورت دایمی اسکان دهد.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement