خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بسته شدن شاهراه کابل-کندهار مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرده است

بسته شدن شاهراه کابل-کندهار مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرده است

Aug 01, 2017 - 20:49

کندهار(پژواک،١٠اسد): بسته شدن شاهراه کابل- کندهار از سوی طالبان، مردم و شرکت های حمل و نقل و مسافربری را بامشکلات زیادی مواجه کرده است.

بعد از تهدید شرکت های ترانسپورتی مسیرکابل-کندهار از سوی مخالفین مسلح، دولت امروز رانندگان وسایط نقلیه را از تردد در این شاهراه منع کرد که این کار باعث بروز مشکلات زیادی برای مردم و شرکت های حمل ونقل و مسافربری شده است.

مسؤلان شرکت های مسافربری می گویند که مخالفین مسلح دولت دیروز تهدید کرده بودند که تا اطلاع بعدی از مسیر شاهراه کندهار-کابل-هرات تردد نکنند.

احمد الله داکتر، مسؤل شرکت مسافربری احمد شاه ابدالی در کندهار به آژانس خبری پژواک گفت که مخالفین مسلح  دولت از طریق تماس تلفونی شرکتهای مسافر بری را تهدید کرده اند.

وی گفت که بر اساس همین تهدید امروز واسط نقلیۀ کوچک و بزرگ مسافربری از کندهار به کابل و از کابل به کندهار حرکت نکرده است.

به گفته مسؤل شرکت احمد شاه ابدالی، طالبان تهدید کرده اند که وسایط نقلیۀ در مسیر کندهار- هرات نیز عبور ومرور نکنند، اما با وصف آن امروز در این مسیر مشکلی بروز نکرد و وسایط  نقلیۀ طبق معمول از این مسیر استفاده کردند.

به گفته وی، طالبان به آنان در مورد علت مسدود کردن شاهراه چیزی نگفته اند اما شایعه شده بود که طالبان قصد دارند در برخی ولایات حمله هایی را سازمان دهی و اجرا کنند.

وی افزود که به همین علت رانندگان نخواستند از این مسیر تردد کنند.

اما مسؤل شرکت احمد شاه ابدالی گفت که این ضعف حکومت و نیروهای امنیتی است که طالبان در موجودیت آنان، می توانند شاهراه  را مسدود کند.

احمدالله خاطر نشان کرد که مسؤلان شرکت های مسافری شکایات خود را در مورد وضعیت بدی امنیتی، تخریب شاهراه و دیگر مشکلات به طور مستقیم با رئیس جمهور در میان گذاشته اند اما تا اکنون رئیس جهمور به وعده اش در رسیدگی به این مشکلات عمل نکرده است.

وی افزود:" حکومت از هر شرکت سالانه میلیون ها افغانی مالیات دریافت می کند و وظیفه دارد که نه تنها به مشکلات شاهراه و بازسازی پل های تخریب شده رسیدگی کند،  بلکه امنیت رانندگان و مسافران را نیز تامین نمایند و جلو این تهدیدات را بگیرد."

مسؤل شرکت ابدالی گفت:" امروز به علت بسته شدن شاهراه به شرکت های مسافربری میلیون ها افغانی ضرر رسیده است و اگر تهدیدات طالبان همچنان ادامه یابند به مردم و شرکت های مسافربری ضررهای بیشتری تحمیل خواهد شد."

محمد قاهر، راننده یک موتر کرولای مسافربری گفت که او طبق معمول امروز صبح به هدف انتقلا مسافرین به سوی کابل حرکت کرد اما از نیمه راه برگشت.

وی گفت که در مسیر راه  دیگر رانندگان و مسافرین به او گفتند که گفت طالبان آن عده از رانندگان را که به تهدید آنان توجه نکرده اند، بازداشت نموده اند و به همین دلیل دیگر راننده ها نیز از تردد در این مسیر خودداری کردند.

قدرت الله یکی از باشندگان کندهار که قصد داشت است بخاطر تداوی همسرش به کابل سفر کند به پژواک گفت:" سه بجه شب گذشته همراه با اطفال خود به ترمینال آمدیم، اما نمایندگان شرکت های مسافر بری گفتند که موتر ها به علت تهدید طالبان حرکت نخواهند کرد."

وی گفت که در حالی که همسرش بیماری شدیدی دست و پنج نرم می کند و به نیاز دارد هر چه زودتر تحت معالجه قرار گیرد از سفر به کابل باز مانده است.

قدرت الله افزود که وضعیت مالی اش خوب نیست و نمی تواند با طیاره سفر کند. وی این عمل طالبان را خلاف اصول اسلامی و انسانی خواند و گفت که این گروه همیشه اعمالی را انجام می دهد که باعث ضرر و آسیب رسیدن به مردم می شود.

وی همچنان از حکومت نیز انتقاد کرد وگفت که حکومت تا اکنون نتوانسته است این شاهراه را که تخریب شده است، بازسازی کند و در عین حال از تامین امنیت آن نیز عاجز بوده است.

بر مبنای گزارش رسانه ها، شاهراه کندهار-کابل در ساحات میدان وردک به علت جنگ بر روی تردد وسایط نقلیه بسته شده است و در حال حاضر تعدادی زیادی از مسافر در این راه گیر مانده اند.

عبدالرحمان منگل سخنگوی والی میدان وردگ گفته است که صبح امروز درگیری بین نیروهای دولتی و طالبان در ولسوالی سید آباد رخ داده است و به همین علت شاهراه بر روی تردد وسایط نقلیه بسته شده است.

به گفته وی، تا اکنون در این درگیری دو تن از طالبان کشته شده اند و درگیری همچنان ادامه دارد.

اما دگروال آصف توخی قوماندان عملیاتی شاهراه کندهار-کابل در زابل، گفت که در این مسیر جلو حملات تهاجمی طالبان گرفته شده است.

وی گفت که صدها تن از طالبان که از ولایات همجوار زابل گردهم آمده بودند، قصد داشتند راه ولسوالی شاه جوی را مسدود کنند اما نیروهای امنیتی از این کار طالبان جلوگیری کرده اند.

توخی افزود که طالبان همچنان بر پوسته های پولیس ملی و پولیس محلی حمله کردند که با ضد حمله نیروهای امنیتی مواجه شدند و در نتیجه آن هفت تن از طالبان کشته و پنج تن دیگر از اعضای این گروه زخمی شدند.

وی گفت که به طالبان فرصت نخواهند داد که آن بخش از شاهراه کندهار-کابل را در محدوده ولایت زابل قرار گرفته است، با تهدید مواجه سازند.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک خبرنامۀ گفته است که به علت حملات و جنگ در مسیر این شاهراه، به رانندگان موترهای غیر نظامی گفته اند که در این مسیر تردد نکنند.

وی اضافه کرد که این شاهراه بخاطر تحرکات نیروهای دولتی مسدود گردیده وتعدادی از نیروهای امنیتی در جریان درگیری کشته و یا زخمی شده اند.

مجاهد گفت که در این درگیری ها سه تن از طالبان نیز کشته شده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement