خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

خدمات اعلامیه های مطبوعاتی

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

اپليکيشن تيليفون همراه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تيفا: آراى زنان در ننگرهار بيشتر به گونۀ نيابتى استفاده مى شود

تيفا: آراى زنان در ننگرهار بيشتر به گونۀ نيابتى استفاده مى شود

Dec 31, 2016 - 16:54

جلال آباد (پژواک،١١جدى ٩٥): تيفا، بنياد انتخابات شفاف افغانستان مى گويد که در انتخابات آيندۀ پارلمانى، با همکارى نهادهاى مدنى به مردم آگاهى عامه مى دهند تا در انتخابات، آراى شان را به طور درست استفاده کنند.

اين نهاد، به تاريخ ١١جدى درشهرجلال آباد، در جريان يک کنفرانس مطبوعاتى، در مورد معلومات ارايه کرد.

مبين الله ايماق مسوول برنامه ها و آگاهى عامۀ اين نهاد گفت که ازچند هفتۀ گذشته بدينسو، درشهرجلال آباد حضور دارند و به نهادهاى مختلف مدنى درآنجا، پيرامون نظارت بر انتخابات آينده، آموزش مى دهند.

نامبرده گفت که زنان بيشتر درعرصۀ راى دهى، با مشکل مواجه مى شوند؛ آراى آنان به شکل نيابتى استفاده مى گردد و رقم ناظرين زن نيز کم است.

اما ايماق ابراز اميدوارى نمودکه ناظرين آموزش ديده توسط آنان، بتوانند درانتخابات آينده براى شفافيت کار کنند و حق زنان را ثابت نمايند.

از جانب ديگر، قاضى لودين مشاور نهاد تيفا گفت که براى شفافيت انتخابات آينده، به منظور تقويت بخش نظارت، تلاش ها را آغازکرده اند وهمچنان براى آگاهى عامه نيز برنامه هايى را درنظر دارند.

نامبرده گفت: "ما درمورد انتخابات آينده، به همکارى جوامع مدنى، به مردم آگاهى عامه مى دهيم تا در انتخابات اشتراک ورزند و راى خود را به نفع کسانى استفاده کنند که شايستۀ آن باشد."

داکترنعمت الله همدرد، نمايندۀ نهادهاى مدنى و رييس شبکۀ حقوق بشر ننگرهار در کنفرانس مطبوعاتى سخن گفت و از کميسيون هاى انتخاباتى خواست تا براى نظارت آنان، زمينه را فراهم نمايد.

نامبرده همچنان ازسران حکومت وحدت ملى خواست که براى شفافيت انتخابات، روند توزيع تذکره هاى الکترونيکى را آغاز نمايد.

صديقى جهانيار فعال مدنى، به آژانس پژواک گفت که عدم شفافيت درانتخابات گذشته، مردم را از اشتراک درانتخابات آينده دلسرد ساخته است؛ اما اصرار ورزيد که با تلاش هاى نهادهاى مدنى، مردم دوباره به اشتراک در انتخابات علاقه مند خواهندشد.

نامبرده افزود: "بايدحکومت و کميسيون هاى انتخاباتى اطمينان دهند که درانتخابات آينده تقلب صورت نمى گيرد، نهاد مدنى از آن نظارت خواهدکرد؛ شايد مردم در انتخابات اشتراک ورزند."

شايان ذکراست که ميعاد انتخابات پارلمانى، يک سال قبل تکميل شده؛ ولى اختلافات ذات البينى حکومت وحدت ملى و مناقشات داخلى ميان کميسيون هاى انتخاباتى، باعث تاخير در برگزارى انتخابات شده است؛ اما حکومت اعلان کرده که دربرج ميزان سال آينده، انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى برگزارخواهد شد.